wspolnotastrzelnicza35.jun.pl Strona Główna wspolnotastrzelnicza35.jun.pl
Jun.pl - darmowe fora

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Lukipe
2017-05-01, 13:00
Niewłaściwe wykonanie dróg dojazdowych na parkingi /ekokrata
Autor Wiadomość
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-04-27, 11:26   Niewłaściwe wykonanie dróg dojazdowych na parkingi /ekokrata

W dużym skrócie:

Droga (ekokrata) – konieczna jest zmiana nawierzchni dojazdowych do miejsc postojowych, modyfikacja/wykonanie od nowa odwodnienia. Brak możliwości dojścia do miejsc postojowych bez pokonywania ekokraty. Kwestia wykonania cywilizowanego dojścia do miejsc postojowych. Załączenie do pisma zdjęć obrazujących problem. Przedstawienie planu naprawy do zatwierdzenia.

Uporządkowanie terenów zielonych na całym terenie Wspólnoty.

Podjęte działania:

* 27.04.2017 - Przesłałem wiadomość email do firmy Omega (do wiadomości dla SGL) z informacją o stwierdzonych problemach i żądaniem zajęcia się problemem, przedstawieniem sposobu na jego rozwiązanie. Czekam na odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez tnt1200 2017-05-04, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
REKLAMA

Dołączył: 10 Kwi 2017
Posty: 35
Wysłany: 2017-04-30, 23:28   

Ostatnio zmieniony przez kasb 2017-05-04, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
kasb

Dołączył: 10 Kwi 2017
Posty: 35
Wysłany: 2017-04-30, 23:28   

W tym temacie chcę również wspomnieć o sezonie zimowym, który co prawda jest za nami jednak nasz parking w okresie zimowym nie był w ogóle odśnieżany ani posypywany piaskiem. Nie wiem do kogo należy ten obowiązek jednak tego typu służby tak jak w przypadku śmieciarki też powinny mieć dostęp do naszego parkingu.
Zgłoszę oczywiście sprawę do zarządcy.
 
     
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-05-04, 09:11   

Zgodnie z trafnymi sugestiami, zamieszczam treść korespondencji przesłanej do Wykonawcy (Omegi) oraz Dewelopera (SGL), wraz ze zdjęciami obrazującymi stan parkingu po obfitych opadach:

,,Szanowni Państwo,
Jako członek Wspólnoty i mieszkaniec wybudowanych przez Państwa bloków przy ul. Strzelniczej 35 i 35A, zwracam się z oficjalnym zapytaniem o propozycje rozwiązania najbardziej istotnej z naszego punktu widzenia kwestii, dotyczącej wadliwego zaprojektowania i wykonania parkingu, a dokładniej zastosowania do budowy dróg dojazdowych do miejsc postojowych tzw. ekokraty.
Niestety, ale zastosowane rozwiązanie jest dalece chybione i nie umożliwia korzystania z parkingu w normalnych warunkach, nie mówiąc już o okresie wiosenno-jesiennym, kiedy występują nasilone opady deszczu/deszczu ze śniegiem. W założeniach ekokrata miała być porośnięta trawą, w rzeczywistości nie ma takiej możliwości, aby na terenie po którym poruszają się samochody z dużą częstotliwością, wysypywane są piach i sól, wyrosła trawa.
Główny problem to zbierająca się w oczkach ekokraty woda, która powoduje powstawanie wielkich kałuż. Nie sposób jest dojść do auta, nie brodząc w wodzie i błocie. Nie ma możliwości swobodnego przejazdu wózków dziecięcych przez dołki pomiędzy kratami. Wystarczą małe opady a cała droga, przypomina jedną wielką kałuże. Większość osób jest zmuszona pokonywać po niej mniejszą lub większą odległość, aby dojść do auta, gdyż nie zostało zaprojektowane żadne inne dojście. Ekokrata z czasem może zacząć się zapadać i zarastać ziemią co prowadzić może do jeszcze większego narastania problemów.
Wielokrotne rozmowy z osobami posiadającymi wiedzę w tym temacie, kierownikiem budowy oraz przedstawicielami firmy Omega utwierdzają nas w przekonaniu, że sposób zaprojektowania drogi i jej wykonanie, nie dawały najmniejszych szans, na ich normalne użytkowanie. Rozmawiałem na ten temat z Panem Grzebykiem, wg niego założenia projektowe całego parkingu musiały przewidywać określoną ilość powierzchni, przez którą woda miałaby swobodny dostęp do ziemi i w nią wsiąkała. Wg Pana Grzebyka, rozwiązanie zastosowane u nas się nie sprawdza i chodziło mu zarówno o kratownice jak i o odwodnienie. Sugerował abyśmy postarali się o to, aby sprawę zgłosić, jako wspólnota i spróbować wynegocjować z wykonawcą/projektantem zmianę nawierzchni i sposobu poprowadzenia odwodnienia, skoro na dobrą sprawę nie spełniają one swoich funkcji.
Według mnie a także większości mieszkańców bloków, konieczna jest zmiana nawierzchni dojazdowych do miejsc postojowych, modyfikacja/wykonanie od nowa odwodnienia. Istotnym elementem jest wykonanie cywilizowanego dojścia do pojazdów.
Prosimy o zajęcie się sprawą, kontakt z projektantem i wykonawcą oraz przedstawienia koncepcji rozwiązania problemów. Poprzednie pisma dot. tej sprawy nie przyniosły skutku. W przypadku braku reakcji na to pismo, będziemy zmuszeni podjąć kolejne kroki w celu wyegzekwowania prawidłowego wykonania ww. drogi. W załączniku przesyłam parę zdjęć, które obrazują problem.
Jednocześnie prosimy, o uporządkowanie terenów zielonych na całym terenie Wspólnoty, a dokładniej wyrównanie oraz usunięcie pozostałości po budowie (kostki, itp.).''


Jeśli ktoś dysponuje większą wiedzą, informacjami które mogłyby pomóc to proszę o kontakt,

Pozdrawiam,
Tomasz Kusior
Ostatnio zmieniony przez tnt1200 2017-05-04, 09:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-05-04, 09:16   

Żeby nie mieszać, w osobnej wiadomości odpowiem na posta kasba.
Parking był odśnieżany w godzinach porannych (ok. 7:00), miałem okazję zaobserwować to na własne oczy. Podobnie było z posypywaniem chodnika. Oczywiście, podobnie jak w przypadku sprzątania, poziom wykonywania tych usług był bardzo niski. Tematem musimy się zająć, prosiłbym jednak o poruszenie go w osobnym, nowym temacie w dziale w którym zgłaszamy problemy do administracji.
 
     
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-05-05, 12:52   

Otrzymałem następujące informacje:

Deweloper/Wykonawca jest świadomy, że użytkowanie parkingu jest problematyczne. Podjęte zostały rozmowy w wewnętrznym gronie, mające na celu wstępny wybór sposobu poprawy stanu rzeczy.

Na dzień dzisiejszy skłaniają się ku rozwiązaniu najtańszemu, najprostszemu, czyli wysypać kamień (tłuczeń/kliniec) i utwardzić to za pomocą walca. Takie rozwiązanie ma zapobiec tworzeniu się błota.
Niestety ale wydaje mi się, że jest to zły pomysł i każdy znajdzie minimum parę powodów dlaczego nie chciałby takiej zamiany.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak od strony technicznej mogłoby to wyglądać?

Trzeba brać pod uwagę wytyczne dotyczące terenu i miejsc zielonych. Sensowne wydaje się położenie kostki brukowej (ściągniętej z miejsc postojowych) na drogi dojazdowe a w miejscu kostki ułożenie płyty ażurowej betonowej a także wykonanie działającego odwodnienia.


Z pozostałych informacji - na dzień dzisiejszy, nie wpłynął do Dewelopera/Wykonawcy oficjalny wniosek naszej wspólnoty dotyczący tej sprawy (moje pismo to indywidualna interpretacja, która nie musi pokrywać się z wolą wspólnoty czy też jej reprezentantów). Propozycje sposobu rozwiązania tej kwestii poruszyłem w nowym temacie: Link

 
     
Lukipe 
Administrator

Dołączył: 09 Kwi 2017
Posty: 0
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-05, 21:38   

Tomek
Oczywiście że omega będzie chciała załatwić to najtańszym kosztem i zamieść sprawę pod dywan. Eko krata jest w całości do zdarcia, bo odwodnienia zwyczajnie nie ma, a tłuczeń to niech sobie pod domem wysypią, kto nam zwróci koszty za poprzecinane opony i uszkodzenia spowodowane kamieniem. Twoja propozycja jest jak najbardziej realna odnośnie kostki i płyty.
 
     
Lukipe 
Administrator

Dołączył: 09 Kwi 2017
Posty: 0
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-05, 21:50   

PRZYPOMINAM


Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).

Zgodnie z art. 568 § 1 Kc, uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają co do zasady po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech od wydania rzeczy kupującemu.


Zostało nam mało czasu łatwiejsze rozwiązanie sprawa mianowicie:

"gdy wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. W przypadku sporu między deweloperem i nabywcą domniemanie to oznaczać będzie, że kupujący nie jest zobligowany do udowodnienia iż wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania mu rzeczy, a wystarczające będzie wykazanie iż wykryto ją w ciągu roku. To zatem na sprzedawcy spoczywać będzie ciężar udowodnienia, że zgłoszona usterka nie jest wadą fizyczną. Jeśli zaś kupujący wykryłby wadę już po upływie roku, to on zobowiązany byłby do udowodnienia przedmiotowej okoliczności
 
     
Lukipe 
Administrator

Dołączył: 09 Kwi 2017
Posty: 0
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-05, 21:59   

Jeszcze jedna sprawa, niech omega nawet nie waży się wjeżdżać walcem na kostkę brukową gdyż jest ona układania ręcznie a jeśli na nią wjadą to dojdzie do uszkodzenia struktury suchego betonu pod nią i kolejny problem mamy na głowie. Widzę że omega ma też wspaniałe i bezmyślne pomysly.
 
     
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-05-10, 15:38   

Odświeżając temat:

1. Oficjalne pismo którego treść zamieściłem powyżej, czeka na podpisanie przez 2 Członków Zarządu. Po podpisaniu trafi do Wykonawcy/Dewelopera.

2. Nie zgadzamy się na wysypanie kamienia.

3. Propozycja z naszej strony - położenie kostki brukowej (ściągniętej z miejsc postojowych) na drogi dojazdowe a w miejscu kostki ułożenie płyty ażurowej betonowej (lub równoważnej) a także wykonanie działającego odwodnienia.

Czekamy na odpowiedź.
 
     
mborcz

Dołączył: 11 Kwi 2017
Posty: 92
Wysłany: 2017-05-10, 17:40   

Widziałem kamień koło sklepu SPAR przy ulicy Twardowskiego i jak dla mnie takie rozwiązanie byłoby akceptowalne dość solidnie to wygląda. Oczywiście nie mam wiedzy na temat trwałości na dłuższa metę.

http://rzeszow.fotopolska.eu/447363,foto.html
 
     
rasputin

Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 32
Wysłany: 2017-05-11, 10:22   

Takie rozwiązanie nie wydaje się zbyt trwałe. Moim zdaniem ekokrata może z czasem popękać pod naporem tych kamieni, które później sukcesywnie będą wypłukiwane. Po jakimś czasie problem wróci i wtedy zostaniemy z nim sami. Ten kamień wydaje się być tylko czasowym rozwiązaniem. Moim zdaniem dużo trwalsze jest rozwiązanie proponowane wcześniej z betonowej kraty ażurowej pod miejscami parkingowymi i kostka brukowa w miejscach jezdnych. W otwory płyty ażurowej można ewentualnie wsypać drobny kamień lub po prostu posadzić trawę. Równa kostka brukowa w miejscach jezdnych odpowiednio położona dodatkowo ułatwi spływanie wody do kratek kanalizacyjnych, jak również ułatwi dostęp do miejsc parkingowych, szczególnie dla rodziców z wózkami.
 
     
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-05-11, 16:24   

Po pierwsze i najważniejsze - kamień nie rozwiąże problemu braku odwodnienia. Woda w dalszym ciągu nie będzie odprowadzana w przewidziane do tego miejsce. Kałuże będą, tak jak były !

Po drugie, kwestia solidności i trwałości wykonania. Wnioskuje, że aby było to porządnie zrobione, ekokrata musiałaby zostać zerwana. To kolejny argument by nie zgadzać się na takie rozwiązanie. Przecież u nas planowano by rosła trawa! Zgodnie ze sztuką, na dnie wykopu powinna być umieszczony materiał, np. geowłóknina. Później potrzebne jest ok. 20 cm warstwy tłucznia. Następnie 10 cm warstwa z grubego żwiru oraz warstwa wierzchnia, ok. 5 cm z miału kamiennego lub żwiru dekoracyjnego.

A jak planuje się to zrobić u nas? Wywalić trochę kamienia i zajeździć go walcem?

Po trzecie, trzeba się liczyć z tym, że podczas eksploatacji konieczne będzie uzupełnianie kamienia. Kamień jak wiadomo, odpryskuje, może się przemieszczać gdyż pod spodem jest niezabezpieczona powierzchnia. W okresie długotrwałych opadów i roztopów taki podjazd może rozmakać.

Po czwarte, kwestia usuwania śniegu z tak wykonanego parkingu.

Po piąte i najbardziej kosztowne dla każdego z nas, kamień może powodować uszkodzenia opon i innych elementów w samochodach. Może odpryskiwać, i uderzać w inne pojazdy.

Po szóste, wspomniany przez Łukasza wjazd walca na kostkę może spowodować jej uszkodzenie.

Po siódme, może nie dla wszystkich istotne ale wyobrażacie sobie pchanie wózka po takiej powierzchni?

Czy ktoś ma jeszcze jakieś zastrzeżenia?

Co do plusów z wysypania kamienia - krótki czas wykonania i ?

Podsumowując, nie znajduje ani jednego argumentu za wysypaniem kamienia. Moim zdaniem jest to rozwiązanie ,,na odpier*l’’. Mam nadzieje, że wszystkim zależy na ogólnie rozumianym dobru wspólnym i razem dojdziemy do rozwiązania, które po pierwsze będzie dobre z technicznego punktu widzenia (trwałość i funkcjonalność), po drugie akceptowalne wizualnie a po trzecie nie będzie zmniejszało wartości naszych udziałów w nieruchomości wspólnej.
 
     
mborcz

Dołączył: 11 Kwi 2017
Posty: 92
Wysłany: 2017-05-11, 16:50   

Nie wiem co zaproponował deweloper bo jeszcze nie przedstawił propozycji.

Byłem w/w sklepie jakiś miesiąc/dwa temu pomyślałem, że takie rozwiązanie byłoby lepsze niż ta katastrofa obecnie, nie było kałuż choć padał deszcz czyli jest odwodnienie, jest to sklep wiec ruch jest zdecydowanie większy, zapewne to odśnieżają, ciężko mi oszacować wpływ na opony bo byłem tam ze 2 razy.

Tak jak wspomniałem wcześniej nie ma w tych tematach dostatecznej wiedzy jednak podejrzewam, że za darmo to raczej nikt nam nie zrobi super rozwiązania, które będzie znacząco jakościowo i cenowo przekraczać projektowane rozwiązanie a w tym przypadku jak rozumiem tak może być. (jeśli się mylę proszę o info).
 
     
tnt1200 

Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2017
Posty: 117
Wysłany: 2017-05-11, 17:56   

Jak juz pisalem, wstepne ustalenie dotyczace rozwiazania problemu to kamien. Taka informacje po wewnetrznym spotkaniu podala Pani Magda.

To że pod sklepem nie ma kałuż, to zasluga prawidlowo wykonanego odwodnienia. U nas w tej chwili go nie ma i samo wysypanie kamienia nie rozwiaze problemu. Brakuje pochylenia ktore powodowaloby splywanie wody.

Co do uszkodzen i niewygody podczas korzystania z parkingu pokrytego kamieniem nie ma sensu pisac, kazdy sobie zdaje sprawe z realiów. Sa osoby, ktorym obite auta nie przeszkadzaja, ja do nich nie naleze.

Co do oczekiwania rozwiazania ,,za darmo" to sie z Toba zdecydowanie nie zgodze. Zaplacilem konkretne pieniadze za konkretny produkt i oczekuje, że skoro ktos zaprojektowal i wykonal takie rozwiazanie to wezmie teraz za to odpowiedzialnosc i w ramach ceny zakupu, poprawi rażace niedoróbki.
 
     
mborcz

Dołączył: 11 Kwi 2017
Posty: 92
Wysłany: 2017-05-11, 18:20   

OK

Składam w jutro lub poniedziałek oficjalne pismo z informacją, że ten temat jest dla Nas priorytetowy i oczekujemy możliwie szybkiej odpowiedzi.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi do pisma proszę o wpis w tym temacie dzisiaj do końca dnia.
Pismo przeredaguję tak aby było napisane w imieniu wspólnoty.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

| | Darmowe fora | Reklama
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14